מאמר שפורסם במאי 2022 באחד המגזינים הנחשבים
Journal of pain

כאבים בגיד האכילס

מהי דלקת בגיד אכילס ואיך אפשר לטפל בכאב?

דלקת בגיד אכילס נחשבת לשכיחה בקרב ספורטאים מקצועיים אך לא רק. גם מי מכם שמבצעים פעילות ספורטיבית באופן חובבני עשויים ללקות בה. גיד אכילס נקרא על שמו של אכילס, לוחם יווני מיתולוגי שנחשב לבלתי מנוצח. גיד אכילס הינו הגיד הגדול ביותר והחזק ביותר בגוף האדם. ישנם גורמים שונים שעשויים להביא להיווצרות של הדלקת. מהם הגורמים הללו? מהי בעצם דלקת בגיד אכילס? איך אפשר לטפל בה כדי להפחית כאב? כל זאת ועוד יובא בפניכם בשורות הבאות.

מהי דלקת בגיד אכילס?

דלקת בגיד אכילס נקראת גם "אכילס טנדיניטיס" או "אכילס טנדינופתיה". זוהי דלקת שנוצרת בעקבות העמסת יתר על העקב. למשל, בעקבות ביצוע פעילות גופנית מאומצת שגורמת למעמסה על הרגליים (למשל, הליכה מרובה או ריצה). בעקבות כך, עשויה להיווצר דלקת בגיד אכילס ועקבות כך יכולים להופיע כאבים במקום. בעת היווצרות של דלקת בגיד אכילס, העקב יהיה לא רק כואב, אלא גם נוקשה.

מהם הגורמים להיווצרות דלקת בגיד אכילס?

הגורמים להיווצרות דלקת בגיד אכילס קשורים בחלק מהמקרים לפעילויות ספורטיביות מאומצות, להלן מקרים שעלולים לגרום להיווצרות של הדלקת:

  • עומס מוגבר על העקב בעקבות ריצה בעלייה או על מדרגות
  • היעדר מנוחה בין אימונים
  • פציעה כתוצאה ממאמץ מתפרץ

בנוסף, במקרים מסוימים, התפרצות של הדלקת עשויה לבוא לידי ביטוי בעקבות גורמים גנטיים, למשל:

  • גיד בעקב שאינו גמיש מספיק
  • מבנה ומנח מסוים של כפות הרגליים
  • קיומן מחלות שונות כדוגמא, סכרת או תת פעילות בבלוטת התריס שמשפיעות על הרקמה של הגיד

גם נטילה של תרופות מסוימות, למשל, סטרואידים, עשויים לחולשה בגיד ובעקבות כך, להתפרצות של דלקת באזור.

איך אפשר לטפל בכאב שנלווה אל דלקת בגיס אכילס?

אל דלקת בגיס אכילס נלווים כאבים שמקשים על ההליכה. כדי לטפל בדלקת יש לערוך טיפול משולב שכולל את האפשרויות הבאות:

טיפול אפוסתרפיה

טיפולס אפוסתרפיה כולל מתיחות ותרגילים מסוימים שמותאמים לגיד תוך הנחיה להפחתה של העומס על הגיד.
טיפול באפוסתרפיה מאפשר לסובלים מדלקת בגיד להסיט את העומס מהגיד הכואב ולהקל על הכאב תוך שימוש במערכת הליכה ייחודית. בנוסף, במהלך טיפול אפוסתרפיה, השרירים לומדים לעבוד נכון במהלך התפקוד היום יומי ומתוך כך, ניתן למנוע את הישנות הדלקת בגיד.
מטופלים שמעוניינים לעבור טיפול באפוסתרפיה יכולים לקבל טיפול מותאם אישית על ידי מטופל מוסמך שמסייע לרתום את הגוף לתהליך של שיקום והחלמה.

נטילת אנטיביוטיקה

במקרים מסוימים, הרופא המטפל מוסר מרשם לאנטיביוטיקה כדי להפחית את עוצמת הדלקת. במקרה הצורך הרופא המטפל יכול גם למסור משככי כאבים כדי לאפשר הקלה על תסמיני הדלקת ולהפחיתם ככל האפשר.

הסבר והכוונה אודות אימון מותאם למבנה כף הרגל

הרופא המטפל יאבחן יחד עם המטופל מה גרם לדלקת ובהתאם לכך, הוא יוכל להתאים את הטיפול המתאים ביותר למטופל.
במידה ונמצא כי המטופל סובל מדלקת זו בגלל מבנה אנטומי לא תקין, המטופל יקבל הנחיות שיאפשרו לו להתאמן באופן שמתאים למבנה הקיים של כף הרגל.

טיפולי פיזיותרפיה

טיפול פיזיותרפיה נחשב לטיפול הנפוץ ביותר בעת דלקת בגיד אכילס. הטיפול עשוי לארוך כ-45 דקות בערך. הרופא המטפל יחליט כמה טיפולים מספיקים כדי להביא להקלה ולהפחתת הדלקת.

זריקות PRP

במקרים שבהם האפשרויות שנכתבו לעיל לא מסייעות להפחתת תסמיני הדלקת, המטופל עשוי לקבל הפניה לזריקות PRP. אלו נחשבות לזריקות יעילות מאוד שמכילות נוזל פלסמה שמזרז את תהליכי ההחלמה של הדלקת.

טיפול בפולסים אלקטרו מגנטיים

טיפול בפולסים אלקטרו מגנטיים אושר על ידי ה  FDA האמריקאי. הפולסים פועלים על השדה האלקטרו מגנטי הקיים מסביב ובתוך כל תא ותא בגופנו, הפולסים האלקטרו מגנטיים המשתנים מחזירים את האיזון לשדות האלקטרו מגנטיים הנמצאים בתוך ומסביב לכל תא ומשפרים בהם את זרימת הדם והחמצן וכך להגיע לרקמות הגוף בצורה קלה וטובה.

לשיחת ייעוץ ופרטים נוספים השאירו פרטים או חייגו 073-3808899

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
מהי דלקת בגיד אכילס ואיך אפשר לטפל בכאב?

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה.

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי,

להמשך קריאה >

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים על כאב, מוגבלות, חרדה, דיכאון ואיכות חיים בחולים עם פריצת דיסק צווארי.     מחקר אקראי מבוקר מאמר זה צוטט על ידי מאמרים אחרים ב-PMC. תַקצִיר רקע/מטרה במחקר זה, חקרו

להמשך קריאה >

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית רקע כללי דיסמנוריאה ראשונית היא כאבי מחזור נפוצים שחוזרים על עצמם ואינם נובעים ממחלות אחרות ומהווה גורם שכיח לתשישות ואיבוד ימי עבודה/ לימודים מַטָרָה

להמשך קריאה >
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
מאמרים נוספים
השוואה בין טיפולים שרירים

השוואה בין 2 שיטות טיפול לא פולשני בין גירוי חשמלי דרך עור לגירוי שדה אלקטרומגנטי פועם כתחליף לדיקור ידני פולשני תַקצִיר מטרת מחקר זה הייתה

גלילה למעלה דילוג לתוכן