פולסים אלקטרו מגנטים - מחקרים, סקירה מדעית כללית -

FDA_stamp-small

אז  איך  זה עובד?

גופנו הוא מערכת של תאים אשר טעונים במיטען חשמלי. אותות חשמליים עוברים דרך העצבים ומפעילים את הרקמות. הפעולות שהתאים מבצעים קשורות בהעברה של חלקיקים טעונים כמו: נתרן, אשלגן, כלור וסידן, המשמשים בתור סימנים להפעלה וכיבוי של מערכות שונות בתא.
כאשר איבר או רקמה נפגעים וניזוקים עקב תהליך דלקתי ממושך, פציעה או ניתוח, הפעילות החשמלית בחלק מהתאים באזור נפגעת ויוצאת מאיזון.
במצב זה, התאים אינם מסוגלים לתפקד בצורה יעילה, הם לא מגיבים לגירויים של הגוף ולכן מפריעים לתקן את הנזק שנוצר. זהו המנגנון, אשר גורם לכך שדלקות בגידים ובמפרקים, הופכות להיות כרוניות.
על ידי הפעלה של שדה אלקטרו-מגנטי בתדירות מדויקת, בעוצמה ובאופן מתאים, מוסדרים ומאוזנים  המטען החשמלי והתפקוד של התאים הפגועים. כך מתאפשרת הפעלה יעילה של תהליכי ריפוי עמוקים, מוכיחים המחקרים הקליניים.
במהלך העשורים האחרונים בוצעו אלפי מחקרים, אשר בדקו את יעילות הטכנולוגיה על  מטופלים במחלות רבות. למשל, המחקרים הוכיחו שהטיפול באנשים שעברו ניתוחים מסוגים  שונים, אפילו ניתוחים פלסטיים, הביא לכך שהמטופלים החלימו מהר יותר, סבלו מפחות דימומים וזיהומים, צלקות קטנות יותר, אזור הניתוח היה פחות נפוח והכאבים היו בעוצמה קלה יותר.
הטיפול בשדה אלקטרו-מגנטי פועם מסייע לריפוי, חידוש התאים, עידוד שיקום של תאים, כולל תאי עצם ותאי סחוס, והחזרה לרמה נורמאלית של חילוף החומרים בתוך התאים הפגועים.
הטיפול עוזר בסידור מחדש של כדוריות הדם האדומות ובכך מגביר זרימת דם לאיבר  המטופל ומאיץ ומעודד החלמה.
מהמחקרים: "תופעות כואבות ובלתי ניתנות לטיפול כמו נוירופתיה סכרתית או נויראלגיה שלאחר דלקת של עצב תחושתי, או כאבים כרוניים על רקע שחיקת סחוס מטופלות בהצלחה רבה . בשל האופי של התרופות, המשמשות לטיפול במצבים אלה, ותופעות הלוואי הקשות שלהן, ההשפעה של הטיפול הינה עצומה".

באתר :www.painfree.org.il  קיימים אלפי (!!) מאמרים, רובם כפולי סמיות (עם קבוצות בקרה).

הטכנולוגיה נקראת (PEMF) PULSE ELECTRO-MAGNETIC Therapy והיא אושרה ע"י ה – FDA.(כלומר -יעילה להתוויות של כאב כרוני.

סרטוני הסבר קצרים

מתוכניתו של ד"ר אוז, תוכנית האירוח הכי נצפית בעולם:

מתוכניתו של פרופ' קרסו (בעל מכשיר במרפאתו הפרטית):

אחד הגורמים לפגיעה בסחוס הוא בדיקה/ טיפול בארתרוסקופיה. במחקרים קודמים נמצא ש – PEMF מגן על רקמת סחוס מפני כוחות הרס שונים, בניהם – ארתרוסקופיה. במחקר זה נבדקה מידת השיפור בסחוס של חולים שעברו ארתרוסקופיה וקיבלו טיפול ב – PEMF.

סקירת 16 מאמרים מספריית קוקרן משנת 2020

מאמר מספריית OXFORD 2020

 

pulsed electromagnetic field therapy after primary total hip/knee surgery

bone healing/Nonunion 

 

Role of pulsed electromagnetic fields after joint replacements.

World Journal of Orthopedics, 18 Jun 2020, 11(6):285-293
DOI: 10.5312/wjo.v11.i6.285 PMID: 32572365 PMCID: PMC7298453

 

https://europepmc.org/article/pmc/pmc7298453

 

Biophysical stimulation and the periprosthetic bone: is there a rationale in the use of Pulsed Electromagnetic Fields after a hip or knee implant?

 

https://europepmc.org/article/MED/26753669

 

מחקר מאתר journals.lww.com

PULSED MAGNETIC FIELD THERAPY FOR TIBIAL NON-UNION: Interim Results of a Double-blind Trial

לצפייה במחקר >

Effect of pulsed electromagnetic field therapy in patients undergoing total knee arthroplasty: a randomized controlled trial

לצפייה במחקר >

 

We compared the clinical outcome of 33 patients undergoing TKA randomly assigned to the control or the pulsed electromagnetic field group .

Methods

Magnetic therapy was administered postoperatively. Patients were assessed before surgery and then at one, two and six months postoperatively using international scores.

Results:

One month after TKA, pain, knee swelling and functional score were significantly better in the treated compared with the control group.

Pain was still significantly lower in the treated group at the six month follow-up.

 Three years after surgery, severe pain and occasional walking limitations were reported in a significantly lower number of patients in the treated group.

 

Conclusions

Advantages deriving from early control of joint inflammation may explain the maintenance of results at follow-up. Magnetic therapy should be considered an effective completion of the TKA procedure.

 

A double-blind trial of pulsed electromagnetic fields for delayed union of tibial fractures

לצפייה במחקר >

 

The clinical and radiological outcome of pulsed electromagnetic field treatment for acute scaphoid fractures

A randomised double-blind placebo-controlled multicentre trial

לצפייה במחקר >

 

Peri-operative interventions producing better functional outcomes and enhanced recovery following total hip and knee arthroplasty: an evidence-based review

לצפייה במחקר >

 

Magnetic therapy in patients undergoing total knee arthroplasty: a prospective, randomized and controlled study.

לצפייה במחקר >

effects of pulsed electromagnetic fields after tkr

לצפייה במחקר >

 

TREATMENT OF UNUNITED TIBIAL FRACTURES: A COMPARISON OF SURGERY AND PULSED ELECTROMAGNETIC FIELDS (PEMF)

לצפייה במחקר >

במחקר אקראי כפול סמיות על 100 נבדקים הסובלים מתסמונת כאב גב ו – 92 הסובלים מתסמונת הצלפת שוט, נמצא שלטיפול ב – PEMF יש סטטיסטית פוטנציאל גבוה משמעותי להפחתת הכאבים במצבים אקוטיים אלו הגורמים סבל רב ונזק כלכלי גדול לפרט ולכלל כאחד.

מחקר 1

מחקר 2

מחקר 3

מחקר 4

קיימות לא מעט עבודות המוכיחות יעילות  גם בהפחתת הנזק וגם בהעלאת איכות החיים

בעבודה זו נעשה מחקר אקראי כפול סמיות על מידת השפעת PEMF בכאבי גב תחתון כרוניים. נמצא שהטיפול ב – PEMF הביא לירידה משמעותית סטטיסטית, בהשוואה לקבוצת הביקורת, בכאב.ובמוגבלות.

מסקנת החוקרים היא שה – PEMF הוא אמצעי שמרני יעיל לטיפול בכאבי גב תחתון כרוניים. – Journal of International Research  PMID: 16749411

לאותה מסקנה הגיעו קבוצת חוקרים אחרת שבדקה את היעילות והבטיחות של PEMF במחקר כפול סמיות על נבדקים הסובלים מכאבי גב תחתון כרוניים.

מחקר 1

מחקר 2

מחקר 3

מחקר 4

מחקר 5

מחקר 6

טיפול ב – PEMF נמצא יעיל ובטוח כנגד כאבי ברכיים בחולי אוסטיאוארטריטיס. ירידה משמעותית בכאב נצפתה בקבוצת החולים שקבלה PEMF  לעומת קבוצת הביקורת (8%). Alternative Therapies in Health and Medicine   PMID: 11565402

מחקר 1

מחקר 2

מחקר 3

בחולי אוסטאו-ארטריטיס בברכיים, PEMF יכול להפחית את מוגבלות המפרק ולשפר את טווח התנועה של הברך.

– Wiener Klinische Wochenschrift   PMID: 12602111

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32251502/

במחקר זה ( כפול-סמיות ורנדומאלי), בדקו את השפעת PEMF על חולים ב – CTS בדרגה בינונית עד חמורה, שלא הגיבו לטיפול שמרני אחר. התוצאות מצביעות על יעילות גבוהה של הטיפול ב – PEMF בהפחתת הכאב ויעילות בינונית בשיפור התפקוד העצבי. –

 Pain Medicine  PMID: 18777606

נמצא ש – PEMF שיפר את התאוששות הסחוס לאחר הניתוח וגם צמצם את צריכתם בתרופות. –  Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy  PMID: 17333120

במחקר פרוספקטיבי, כפול סמיות ואקראי, על 50 חיילים עם נקע בקרסול בדרגה I – II , נצפתה ירידה משמעותית סטטיסטית בנפיחות בעקבות טיפול אחד של PEMF. מסקנה: PEMF יכול לקצר משמעותית את זמן ההיעדרות מאימונים. –

https://academic.oup.com/milmed/article-abstract/158/2/101/4844183

 

בהשוואה שנעשתה בין PEMF לטיפולי ספא שונים (פרט למסג'), הוכח כי ל – PEMF יש פוטנציאל שיפור גבוה יותר מטיפולי הספא. רמות הכאב בקבוצת PEMF ירדו באופן משמעותי לאחר הטיפול(p<0.001), אך לא נצפתה כל שינוי בקבוצת הפלצבו

מחקר 1

מחקר 2

בעבודה זו נבדקו 20 נשים המועדות לאוסטיאופורוזיס שקיבלו PEMF במשך 10 שבועות. התוצאות מצביעות על האפשרות ש – PEMF יכול להועיל במניעה וגם בטיפול באוסטיאופורוזיס.

מחקר 1

מחקר 2

שיפור משמעותי גבוה בכל המדדים של מחזור הדם הפריפרי, נבדק ונמצא בחולים סוכרתיים עם סיבוכים במחזור הדם הפריפרי, שקיבלו PEMF. המחקר גם מצא שהטיפול יעיל כהכנה במקרים של נוירו פתיה סוכרתית.

במחקר נוסף, נמצא ש – PEMF גורם לעירור וזירוז תהליך הריפוי של פצעים בחולי סוכרת וגם בבריאים, באמצעות רגולציה מזרזת של FGF-2 בתהליך האנגיוג'נסיס. בעבודה זו גם נבדק ונמצא ש – PEMF יכול למנוע היווצרות אולקוסים סוכרתיים ונמק ואף כריתת גפיים בחולים אלו. –   Plastic and Reconstructive Surgery  PMID: 18176216

PEMF נמצא יעיל כמשכך כאב בהרבה אברים בגוף. במחקר קליני כפול-סמיות ואקראי זה נבדקו חולים בפיברומיאלגיה הסובלים מכאבים בכל הגוף וחולים הסובלים מכאבים מוסקולו-סקלטליים כרוניים מקומיים או דלקתיים, שקיבלו טיפול במכשיר PEMF נישא, 40 דקות פעמיים ביום. התוצאות מצביעות על כך ש – PEMF יכול לשמש כטיפול אפקטיבי ובטוח לפחות בחלק מהסובלים מכאבים כרוניים, לא ממאירים. – Pain Research &

Management   PMID:

לצפייה במחקר >

במחקר זה 76% מהקבוצה שקיבלה PEMF אקטיבי הגיבו בהקלה ברורה עד הקלה ניכרת, בעוד שבקבוצת הביקורת, שקיבלה טיפול דמה, רק אדם אחד (2.5%), חש הקלה מסוימת, 8% חשו הקלה קלה ו – 2% חשו החמרה משמעותית בכאבים. לא דווחו תופעות לוואי. –  Advances in Therapy   PMID: 11571822.

במחקר אחר, בדקו את השפעת PEMF, על סובלים ממיגרנה ואורך הזמן של ההשפעה. נימצא, שבקבוצה שקיבלה PEMF אקטיבית ,חודש אחרי תום הטיפול,  סה"כ 73% דווחו על ירידה בכאבים ( 45% ירידה טובה ו – 14% – מצוינת). בקבוצת הביקורת רק 20% סה"כ, דווחו על ירידה בכאבים (15% החמרה, 20% ירידה טובה ו – 0% מצוינת). 10 מתוך 22 של קבוצה המטופלים האקטיבית, קיבלו שבועיים נוספים של PEMF כולם דווחו על ירידה נוספת בכאבים. גם בחלק המטופלים האקטיבי שלא קיבל שבועיים נוספים של טיפול, הייתה ירידה נוספת בכאבים, במהלך החודש השני, אם-כי באחוזים קצת פחותים. 8 מתוך קבוצת הביקורת, קיבלו במהלך החודש השני למעקב, שבועיים של טיפול אקטיבי ודווחו על ירידה משמעותית בכאבים. מסקנת המאמר היא, ש – PEMF יעיל כטיפול במיגרנה, אם ניתן לפחות שלושה שבועות ברצף.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11279973/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9563212/

במחר מעקב זה על תוצאות של מחקר כפול סמיות על חולים בטרשת נפוצה שקיבלו טיפול ב – PEMF לעומת קבוצת ביקורת, התוצאות מעידות על יעילות קבועה ומשמעותית בהקלת תופעות המחלה בקבוצת החולים שקיבלו את הטיפול האקטיבי. התוצאות הללו זהות לתוצאות שהתקבלו ממחקרים קטנים יותר, המעידות על הפוטנציאל הגבוה של השיטה במחלה קשה וכרונית זו.

מחקר 1

מחקר 2

בהשוואה שנעשתה בין חולי סוכרת עם נוירופתיה משנית שקיבלו טיפול אקטיבי ב – PEMF לבין כאלה שקיבלו טיפול דמה PEMF (קבוצת הביקורת), נמצא שלא רק שחל שיפור משמעותי בכל מדדי הערכת המצב של הנוירופתיה , גם המוטורית וגם הסנסורית, בקבוצת החולים שקיבלה טיפול אקטיבי, לעומת קבוצת הביקורת, שלא חל אצלם שיפור כלל, אלא שגם השיפור שחל בזמן הטיפול המשיך והחזיק במשך ארבע חודשי המעקב שאחרי תום הטיפול. גם הערכה של איכות החיים של קבוצת החולים שקיבלה טיפול אקטיבי, לפי שאלון מפורט, השתפרה בעקבות הטיפול. מסקנת החוקרים היא ש – PEMF הוא טיפול בטוח ויעיל לחולים בנוירופתיה סוכרתית. 

לצפייה במחקר >

במחקר השוואתי זה נמצא שטיפול עם PEMF קיצר את תהליך הריפוי של פצעים שלאחר ניתוח בהשוואה לקבוצה שקיבלה רק את הטיפול הסטנדרטי ב – 3 – 3.5 פעמים. Volpr Onkol    PMID: 11147428

לצפייה במחקר >

הדו"ח מראה לראשונה, שתופעות קוגניטיביות ספציפיות בחולי אלצהיימר משתפרות באמצעות טיפול ב – PEMF, בעצמה ותדירות ספציפיים. המהירות בשיפור מצביעה על כך שחלק מהדפיציט המנטאלי הוא הפיך עקב היותו נזק פונקציונאלי ( המעבר בסינפסה) ולא סטרוקטוראלי (פלאק בנוירון) בתקשורת של מערכת העצבים המרכזית. – International Journal of Neuroscience  PMID: 7960477

טיפולים חוזרים ב – PEMF, לאזור DLOFC במח, שיפרו את הביצועים במתן שם מתאים לתמונה בחולי אלצהיימר עם מחלה מתקדמת. הממצאים מצביעים על כך ש –  PEMF יכול להשפיע על היכולת העצמית של המח לשחזר או לפצות על נזק פונקציונאלי ועל  הפוטנציאל של שימוש ב – PEMF כאמצעי לשיקום קוגניטיבי.  – European Journal of Neurology   PMID: 19049544

גלילה למעלה דילוג לתוכן