מאמר שפורסם במאי 2022 באחד המגזינים הנחשבים
Journal of pain

שימוש בשדות אלקטרומגנטיים פועמים בשילוב דיקור סיני

השימוש בשדות אלקטרומגנטיים פועמים בשילוב עם אקופונקטורה דיסטלית (דיקור סיני מרוחק)

מאת: אופיר שגב פרימן

שימוש בשדות מגנטיים רוטטים בעלי עוצמה נמוכה בשילוב של אקופונקטורה (דיקור נוירולוגי) הוא כלי רב עוצמה לטיפול בבעיות אורטופדיות, כאבי מפרקים ותופעות נוירולוגיות שונות. 

במאמר זה נסקור כיצד שתי תרפיות טיפוליות אלו משתלבות היטב בקליניקה וכיצד הן מעצימות אחת את השנייה בטיפול במצבי כאב כרוניים.

מה זה טיפול בפולסים אלקטרומגנטיים פועמים ?

טיפול זה התהווה בשנות השישים בגלל הצורך לרפא שברים שלא החלימו במהירות רבה יותר.

השימוש במרכזים רפואיים – שיקומיים באירופה בטכנולוגיה היה באמצעות מעין מכשירי MRI קטנים שהצמידו אותם לשבר (בעיקר באיזורי הרגליים והידיים).

טכנולוגית הטיפול, הנקראת בשם PEMT ,pulsed electromagnetic therapy העושה שימוש בשדה אלקטרומגנטי פועם, אושרה על ידי ארגון ה-FDA האמריקאי לטיפול במספר סוגים של כאבים כרוניים לפני למעלה מעשרים וחמש שנה.

הטיפול מתבצע על ידי הנחת הסלילים (כוהלים) של השדה המגנטי על הרקמה הפגועה או המפרק הפגוע. יחידת מחשב שבה צרובים תוכניות (שהורכבו על סמך מחקרים שבוצעו) משדרת את הפעימות לשדה המגנטי ולכן השיטה מכונה גם בשם "שדות אלקטרומגנטיים רוטטים". 

כיצד משפיעים שדות אלקטרומגנטיים על הפעילות התוך – תאית ?

גופנו הוא אוסף של תאים אשר טעונים במיטען חשמלי. אותות חשמליים עוברים דרך העצבים ומפעילים סדרה של פעולות כימיות בתאים, המעודדות הכנסה של חומרים מזינים  אל תוך התא והפרשה של טוקסינים (רעלנים) מחוץ לתא אל זרם הדם.

כאשר איבר או רקמה נפגעים וניזוקים עקב תהליך דלקתי ממושך, טראומה או ניתוח, הפעילות החשמלית בחלק מהתאים באזור נפגעת ויוצאת מאיזון.

טיפול בשדות אלקטרו-מגנטיים גורם להשפעה על ממברנת התא ועל פעילות אברוני הנשימה של התאים ובכך עוזרים לשקם את הפעילות בתאים ולעודד את פעולת הריפוי הטבעית של התא.

מהו דיקור נוירולוגי מרוחק ?

בשיטת דיקור זו, האיזור הבעייתי או הרקמה הבעייתית (למשל כתף, ברך או גב) אינם מדוקרים באופן מקומי. על מנת לעודד את יכולת הריפוי של הרקמה המדקר בוחר נקודות במקומות אחרים בגוף שמדמים או משקפים את האיזור הפגוע.

כך, למשל, בעייה בכתף תטופל על ידי דיקור איזור הקרסול ברגל הנגדית.
כאב בברך יטופל על ידי דיקור המרפק הנגדית.

בעקבות הכנסת המחטים קליפת המוח מעודדת הפרשת חומרים כגון אנדורפינים (משככי כאבים טבעיים), נוצרת זרימת דם מואצת השולחת נוטריאנטים (חומרים מזינים) וחמצן רב לאיזור הפגוע ובלוטת יותרת הכליה מפרישה קורטיקו-סטרואידים טבעיים, שפועלים כחומרים אנטי-דלקתיים המגיעים בזרם הדם אל המפרק / האיזור הפגוע.

כיצד טיפול בפולסים אלקטרומגנטיים משתלב עם הדיקור המרוחק ?

לשתי התרפיות השפעות דומות על הרקמות הפגועות ולכן הן מעצימות את הטיפול בבעיות כאב. עם זאת לכל אחת מהן השפעה ייחודית שלא קיימת אצל השנייה.

הטיפול בשדה מגנטי פועם מאיץ את חילוף החומרים בתוך ממברנות (קרומי) התאים, יוצר זרימת דם חזקה אשר גורם להובלת חומרים מזינים אל תוך התאים ומעודד הובלה של חמצן אל הרקמה הפגועה על ידי סידור מחדש של כדוריות הדם האדומות (שנושאות חמצן על גבי מולקולת ההמוגלובין).

עם זאת, השפעת הטיפול היא בדרך כלל יותר מקומית, ותטפל נקודתית ברקמה פגועה.

בדיקור יש לנו אפשרות להשפיע מערכתית על פעילות פיזיולוגית של מערכת העצבים המרכזית ולגרום לגוף לעבור ממצב תעוקתי של מתח וסטרס (מערכת סימפתטית דומיננטית) למצב נינוח יותר המכונה מצב פרה-סימפתטית.

לעומת זאת, היתרון של השדות המגנטיים הוא בחדירה עמוקה לרקמות שנמצאות בעומק הגוף ויכולתם לטפל בדלקות או איחוי של רקמות אלו.

כיצד מתבצע הטיפול ? 

מאחר שהדיקור הנוירולוגי הוא מרוחק, סדר הפעולות הנכון הוא דיקור מרוחק שמעודד זרימת דם חזקה אל האיזור הפגוע, שמביאה איתה חומרים מזינים והשפעה אנטי דלקתית ולאחר מכן הנחת הסלילים של השדה המגנטי על הרקמה הפגועה.

השילוב המיוחד מחזיר את התפקוד הנורמלי של רקמות הגוף, מרפה את השרירים ובכך מוריד לחץ נוירו-וסקולרי (לחץ על עצבים וכלי דם שגורם לחוסר אספקת חמצן לרקמות השונות) ומזרז את זמן ההחלמה בבעיות כאב שונות.

לשיחת ייעוץ ופרטים נוספים השאירו פרטים או חייגו 073-3808899

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
השימוש בשדות אלקטרומגנטיים פועמים בשילוב עם אקופונקטורה דיסטלית (דיקור סיני מרוחק)

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה.

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי,

להמשך קריאה >

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים על כאב, מוגבלות, חרדה, דיכאון ואיכות חיים בחולים עם פריצת דיסק צווארי.     מחקר אקראי מבוקר מאמר זה צוטט על ידי מאמרים אחרים ב-PMC. תַקצִיר רקע/מטרה במחקר זה, חקרו

להמשך קריאה >

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית רקע כללי דיסמנוריאה ראשונית היא כאבי מחזור נפוצים שחוזרים על עצמם ואינם נובעים ממחלות אחרות ומהווה גורם שכיח לתשישות ואיבוד ימי עבודה/ לימודים מַטָרָה

להמשך קריאה >
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
מאמרים נוספים
השוואה בין טיפולים שרירים

השוואה בין 2 שיטות טיפול לא פולשני בין גירוי חשמלי דרך עור לגירוי שדה אלקטרומגנטי פועם כתחליף לדיקור ידני פולשני תַקצִיר מטרת מחקר זה הייתה

גלילה למעלה דילוג לתוכן