מאמר שפורסם במאי 2022 באחד המגזינים הנחשבים
Journal of pain

ממה נגרמת דלקת בכתף ואיך לטפל

מהן הסיבות לדלקת גידים בכתף וכיצד מטפלים?

דלקת גידים בכתף הינה דלקת של שרוול הסיבוב או גיד השריר. שרוול הסיבוב מורכב משרירים ומגידים בכתף אשר מחברים את עצם הזרוע העליונה שלנו לשכמה. דלקת בגיד הכתף הינה אחת מפציעות הספורט השכיחות ביותר ועלולה להגביל באופן משמעותי את תנועותיו וביצועיו של הספורטאי ולהיות מלווה בכאבים חזקים. מה הם הגורמים? מה הם התסמינים? כיצד ניתן לאבחן בדלקת גידים בכתף וכיצד ניתן לטפל? במאמר זה נרחיב ונענה על השאלות בנושא דלקת גידים בכתף.

רקע וגורמים לדלקת גידים בכתף

הכתף שלנו מורכבת משלוש עצמות: עצם הזרוע העליונה, עצם השכמה ועצם הבריח. הזרוע נשמרת בשקע הכתף של ידי שרוול הסיבוב המורכב משרירים וגידים המהווים כיסוי סביב ראש עצם הזרוע העליונה ומחברים אותו לשכמה. דלקת גידים בכתף הינה דלקת בשרוול הסיבוב או בגיד השריר עצמו.

הגורם הנפוץ ביותר לדלקת גידים בכתף הינו עומס יתר כתוצאה מפעילות ספורטיבית אינטנסיבית, האופייני לענפי ספורט שונים הכוללים פעילות ממושכת ומאומצת עם היד והכתפיים, לדוגמא: כדור יד, טניס, בייסבול, שחייה, כדורסל ועוד. גם עבודות מסוימות הדורשת מאמץ על הכתף עלולות להיות בסיכון לדלקת בגיד: עבודות בנייה, הובלות, גננות, ניקיון ועוד.

גורם נוסף היכול לגרום לדלקת בגיד הכתף הינו דלקת מפרקים ניוונית ­או בשפה המקצועית "אוסטאוארטריטיס". דלקת מפרקים ניוונית הינה שחיקה של הסחוס בשלל מפרקים בגוף ובעקבות כך נוצרת דלקת בכמה אזורים שונים. דלקת זו אינה פוסחת גם על הכתף, הסחוס בין עצמות הכתף נשחק ומייצר חיכוך רב בין העצמות המוביל לכאב רב והרגשת נוקשות. גורם זה נפוץ יותר אצל הקבוצות הגיל המבוגרות, אך יכול להופיע גם אצל צעירים.

תסמינים בעת דלקת בגיד הכתף

התסמינים הנפוצים ביותר בעת דלקת בגיד הכתף הינם כאבים בשרוול הסיבוב, נפיחות מקומית והרגשת נוקשות בעת הרמת היד. הפציעה עשויה לנוע בין דלקת קלה לחמורה, עם החרמת הדלקת עלולה לחול החמרה בתסמיני הדלקת.

בהתחלת הדלקת בגיד, התסמינים עשויים להיות קלים ולכלול: כאב קל שקיים בעת ביצוע פעילות גופנית או בזמן המנוחה שלאחריה, כאב המוקרן מקדמת הכתף לצד הזרוע וכאב פתאומי בעת הרמה או תנועה חדה, לדוגמא חבטה בעת משחק טניס. יש לציין, אם תסמינים אלו חוזרים לעיתים קרובות מומלץ לפנות לגורם מוסמך לצורך אבחון וטיפול בדלקת ולמנוע את החרמת הדלקת והתגברות התסמינים.

בשלבים מתקדמים של הדלקת אנו עלולים להרגיש את הגברת הכאב בתסמינים שהיו, אך עלול להופיע לנו גם כאב בשעות הלילה ואובדן כוח ותנועה של הכתף.

שלב האבחון והטיפול

שלב האבחון של דלקת גידים בכתף מתבצעת בעיקר באמצעות בדיקה גופנית ומסירת מידע כולל לרופא המוסמך שיכלול את ההיסטוריה הרפואית המלאה שלנו ותשובות לגבי שגרת חיינו הספורטיבית וזמן תחילת הכאבים. ניתן לאבחן דלקת בגיד הכתף גם באמצעות צילומי אולטרה סאונד ו – MRI  שמטרתם לזהות אי סדירות בגידי הכתף.

הטיפול בדלקת הגיד יכולה לכלול דרכי טיפול שונות התלויות בהעדפת המטופל והרופא המוסמך ובחומרת הדלקת:

  • מנוחה – במקרים קלים וראשוניים של הדלקת, ניתנת מנוחה לאזור הכתף למשך זמן ממושך יכול להקל בכאבים ולגרום להחלמת הדלקת.
  • טיפול חום וקור – ניתן להשתמש בשקיות קרח, תחבושות חום ואמצעים חמים אחרים על מנת להפחית בנפיחות ונוקשות הכתף ולהקל בכאב.
  • פעילות גופנית – טיפול באמצעות פעילות גופנית ע"י גורמי מקצוע, כגון פיזיותרפיסטים ופיזיולוגים, מחזקת את מפרק הכתף ומגבירה את כוחו, בטיפול הדרגתי ניתן להגיע לתוצאות מרשימות בהקלת הכאבים ואף להעלמת הדלקת.
  • תרופות – טיפול באמצעות תרופות אנטי דלקתיות יכול להינתן על ידי מרשם מרופא מוסמך בלבד.
  • טיפול בפולסים אלקטרו מגנטיים- הפולסים האלקטרו מגנטיים משפיעים על זרימת הדם באזור המטופל, ובכך עוזרים לשקם את הפעילות התוך תאית והבן תאית ולהפחתת כאבים.

לסיכום

עמוד הביתדלקת גידים בכתף הינה אחת מפציעות הספורט השכיחות ביותר ורובנו ככל הנראה ניתקל בה במהלך חיינו ויותר מפעם אחת. חשוב להיות קשובים לגוף שלנו, לחוזקו ולכאביו, כך נוכל למנוע את הגעת הדלקת כתוצאה מעומס יתר. במקרה של כאבים מומלץ לגשת לאבחון מהיר מהרופא, אבחון הפציעה בשלביה המוקדמים יהפוך את תהליך הטיפול וההחלמה לקל ומהיר.

לשיחת ייעוץ ופרטים נוספים השאירו פרטים או חייגו 073-3808899

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
מהן הסיבות לדלקת גידים בכתף וכיצד מטפלים?

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה.

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי,

להמשך קריאה >

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים על כאב, מוגבלות, חרדה, דיכאון ואיכות חיים בחולים עם פריצת דיסק צווארי.     מחקר אקראי מבוקר מאמר זה צוטט על ידי מאמרים אחרים ב-PMC. תַקצִיר רקע/מטרה במחקר זה, חקרו

להמשך קריאה >

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית רקע כללי דיסמנוריאה ראשונית היא כאבי מחזור נפוצים שחוזרים על עצמם ואינם נובעים ממחלות אחרות ומהווה גורם שכיח לתשישות ואיבוד ימי עבודה/ לימודים מַטָרָה

להמשך קריאה >
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
מאמרים נוספים
השוואה בין טיפולים שרירים

השוואה בין 2 שיטות טיפול לא פולשני בין גירוי חשמלי דרך עור לגירוי שדה אלקטרומגנטי פועם כתחליף לדיקור ידני פולשני תַקצִיר מטרת מחקר זה הייתה

גלילה למעלה דילוג לתוכן