מאמר שפורסם במאי 2022 באחד המגזינים הנחשבים
Journal of pain

טיפול בשדה אלקטרומגנטי באנרגיה נמוכה מפחיתה כאב בפיברומיאלגיה: מחקר פיילוט מבוקר ואקראי. M Giovale, L Novelli, S Rampoldi, R Galli, P Monteforte… - 2020‏ - ard.bmj.com

רקע:

פיברומיאלגיה היא מצב קליני המאופיין בכאבי שרירים-שלד כרוניים מפוזרים, נודדים.., עייפות, הפרעות שינה/מצב רוח ונוקשות שרירים.

קווי ראיות רבים מצביעים על שינויים במערכת העצבים המרכזית וההיקפית, המובילים לרגישות מוגברת לכאב יחד עם תסמינים אחרים. לשדה אלקטרומגנטי פועם באנרגיה נמוכה (PEMF) יש נתונים מבטיחים במניעת נפילות, ומאמינים שהוא מקדם אוסטאוגנזה ואנגיוגנזה ובכך מבטיח לטפל במחלות עצם עם כאב כרוני, בדקנו כיצד משפיע על מערכת העצבים .

מטרות:

לחקור את היעילות והבטיחות של PEMF על תסמיני פיברומיאלגיה במחקר פיילוט אקראי חד-סמיות.

שיטות:

21 נשים (גיל חציוני 59 שנים, IQR 16,5) שנפגעו מפיברומיאלגיה בהתאם לקריטריונים לסיווג ACR 20103 שלא קיבלו טיפול רפואי כרוני לכאב; חולים הוקצו אקראית לקבלת PEMF  מדדי התוצאה נרשמו וכללו FIQ (שאלון השפעה על פיברומיאלגיה), WIP (אינדקס כאב נרחב), כאב VAS, SS (סולם חומרת הסימפטומים) ו-SF-36 (שאלון סקר בריאות 36).

תוצאות: לחולים שקיבלו את הטיפול הפעיל הייתה הפחתה עמוקה של WIP מ-T0 ל-T8 (-76% לעומת -13% בפלסבו) עם הבדל מובהק סטטיסטית בהשוואה לקבוצת הפלצבו (p=0.0025)

בכל נקודות הסיום, ראינו ירידה כללית ב-T4 ו-T8 בהשוואה ל-T0 גם עבור FIQ, VAS pain, SS, SF-36, ללא קשר לזרוע הטיפול והירידה הייתה גבוהה יותר בזרוע הטיפול הפעיל בהשוואה לקבוצת הפלצבו.

חשיפה לשדה מגנטי בתדר נמוך: מחקר מבוקר פלצבו כפול סמיות של השפעות על דירוג כאב בחולי דלקת מפרקים שגרונית ופיברומיאלגיה

תַקצִיר

רקע: שדות אלקטרומגנטיים (PEMF) הוכחו כגורמים לשיכוך כאבים (אנטינוציספציה)

מטרה: ההשפעה של חשיפה ספציפית ל-PEMF על דירוגי כאב וחרדה נחקרה בשתי אוכלוסיות חולים. : A נעשה שימוש בתכנון מקביל כפול סמיות, אקראי, מבוקר פלצבו. שיטה: המחקר הנוכחי חקר את ההשפעות של חשיפה חריפה לשדה מגנטי של 30 דקות (פחות או שווה ל-400 μTpk; פחות מ-3 קילו-הרץ) על כאב (McGill Pain Questionnaire [MPQ], סולם אנלוגי חזותי [VAS]) וחרדה (VAS) בדלקת מפרקים שגרונית (RA) (n=13; גיל ממוצע 52 שנים) ופיברומיאלגיה (FM) (n=18; גיל ממוצע 51 שנים) שקיבלו את הטיפול ב-PEMF או בחשיפה מדומה.

תוצאות: ניתוח מדדים חוזר חשף בדיקה משמעותית לפני פוסט-בדיקה לפי אינטראקציה של מצב עבור מדד MPQ Pain Rating Index הכולל עבור חולי RA, F(1,11)=5.09, P< 0.05, אומדן גודל האפקט = 0.32, הספק = 0 .54. קדם-פוסט אפקט מובהק עבור אותו משתנה היה קיים עבור חולי FM, F(1,15)=16.2, P<0.01, אומדן גודל ההשפעה = 0.52, הספק =0.96. ממצאים דומים נמצאו עבור תת-רכיבי MPQ וה-VAS (כאב). לא הייתה ירידה משמעותית בדירוגי חרדת VAS לפני חשיפה לאחר חשיפה לא עבור חולי RA או FM.

מסקנה: ממצאים אלו מספקים תמיכה ראשונית לשימוש בחשיפה ל-PEMF בהפחתת כאב באוכלוסיות כאב כרוני ומחייבות המשך חקירה של שימוש בחשיפה ל-PEMF לשיכוך כאבים לטווח קצר.

כאבים בעקבות הפיברומיאלגיה

טיפול בשדה אלקטרומגנטי בתדר נמוך בפיברומיאלגיה

מחקר קליני אקראי, כפול סמיות, מבוקר

The Clinical Journal of Pain

תַקצִיר

מַטָרָה

להעריך את היעילות הקלינית של טיפול בשדה אלקטרומגנטי פועם בתדר נמוך (PEMF) לנשים עם פיברומיאלגיה (FM).

שיטות:

56 נשים עם FM, בגילאי 18 עד 60 שנים, חולקו באופן אקראי לטיפול ב-PEMF או מדומה.

 גם קבוצת PEMF (n=28) וגם קבוצת הדמה (n=28) השתתפו בטיפול,

תוצאות הטיפול הוערכו על ידי שאלון השפעת פיברומיאלגיה (FIQ), קנה מידה חזותי אנלוגי (VAS), הערכה גלובלית של המטופל של תגובה לטיפול, מלאי דיכאון בק (BDI) וסקר בריאות קצר צורה 36 (SF-36), לאחר הטיפול. (ב-4 שבועות) ומעקב (ב-12 שבועות).

תוצאות:

קבוצת PEMF הראתה שיפורים משמעותיים ב-FIQ, כאב VAS, ציון BDI וסולם SF-36 בכל התחומים בסוף הטיפול. שיפורים אלו ב-FIQ, כאבי VAS וציון כאב SF-36 במהלך המעקב.

 

 במעקב של 12 שבועות, רק שיפורים בציוני BDI ו-SF-36 היו נוכחים בקבוצת הדמה.

סיכום:

טיפול ב-PEMF בתדירות נמוכה שיפר תפקוד, כאב, עייפות ומצב גלובלי בחולי FM.

לשיחת ייעוץ ופרטים נוספים השאירו פרטים או חייגו 073-3808899

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
Fibromyalgia -PEMT

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה.

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי,

להמשך קריאה >

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים על כאב, מוגבלות, חרדה, דיכאון ואיכות חיים בחולים עם פריצת דיסק צווארי.     מחקר אקראי מבוקר מאמר זה צוטט על ידי מאמרים אחרים ב-PMC. תַקצִיר רקע/מטרה במחקר זה, חקרו

להמשך קריאה >

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית רקע כללי דיסמנוריאה ראשונית היא כאבי מחזור נפוצים שחוזרים על עצמם ואינם נובעים ממחלות אחרות ומהווה גורם שכיח לתשישות ואיבוד ימי עבודה/ לימודים מַטָרָה

להמשך קריאה >
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
מאמרים נוספים
השוואה בין טיפולים שרירים

השוואה בין 2 שיטות טיפול לא פולשני בין גירוי חשמלי דרך עור לגירוי שדה אלקטרומגנטי פועם כתחליף לדיקור ידני פולשני תַקצִיר מטרת מחקר זה הייתה

גלילה למעלה דילוג לתוכן