מאמר שפורסם במאי 2022 באחד המגזינים הנחשבים
Journal of pain

רייצ'ל לאי-צ'ו קוואן 1, ווינג-צ'ונג וונג, סיו-לאונג ייפ, קא-לון צ'אן טיפול בשדה אלקטרומגנטי פועם מקדם ריפוי ומיקרו-סירקולציה של כיבים כרוניים בכף הרגל הסוכרתית: מחקר פיילוט

מטרה: לבחון את ההשפעות של טיפול בשדה אלקטרומגנטי פועם (PEMF) על קידום הריפוי והמיקרו-סירקולציה של כיבים כרוניים בכף הרגל הסוכרתית.

עיצוב: ניסוי קליני אקראי, כפול סמיות, מבוקר פלצבו על תת-קבוצה הומוגנית של כיבים כרוניים בכף הרגל סוכרתית.

תפאורה: בית חולים ואוניברסיטה.

חולים: 13 נבדקים (7 בקבוצת PEMF ו-6 בקבוצת הביקורת) שאובחנו עם סוכרת מסוג 2 והחלמה לא מספקת של כיב(ים) ב-4 השבועות הקודמים גויסו.

התערבויות: הנבדקים הוקצו אקראית לקבלת טיפול PEMF פעיל (משך: 60 דקות; תדירות: 12 הרץ; עוצמה: 12 גאוס) או PEMF לא פעיל למשך 14 מפגשים תוך 3 שבועות.

מדדי תוצאה עיקריים: הערכה על סגירת הפצע, עומק הפצע ומיקרו-סירקולציה בוצעה בבסיס, בסוף תקופת הטיפול ומעקב של חודש.

תוצאות עיקריות: עד סוף תקופת הטיפול, חלה ירידה של 18% בגודל הפצע בקבוצת ה-PEMF הפעילה לעומת ירידה של 10% בקבוצת הביקורת. קבוצת PEMF הראתה עלייה מצטברת משמעותית במהירות הדם הנימים בעור (ב-28%) ועלייה של 14% בקוטר הנימים. לעומת זאת, קבוצת הביקורת הראתה ירידה הן במהירות הדם והן בקוטר הדם.

מסקנה: במחקר זה, נראה היה שטיפול ב-PEMF מאיץ ריפוי פצעים ומשפר את המיקרו-סירקולציה.

PodiatryToday

האם טיפול בשדה אלקטרומגנטי יכול להשפיע על ריפוי פצעים בכף הרגל הסוכרתית?

David G. Armstrong DPM MD PhD

25/01/2018

מחקר שנערך לאחרונה ב-PLOS One מגלה שטיפול בשדה אלקטרומגנטי פועם (PEMF) יכול לחזק את יכולת ספיגת האנרגיה בפצעים סוכרתיים.

המחקר האקראי התמקד ב-111 חולדות סוכרתיות עם פצעים בעובי מלא של 6 מ"מ בגפיים האחוריות.1

 היו שתי קבוצות PEMF כאשר קבוצה אחת קיבלה PEMF יומי ב-25 הרץ בעוצמה של 2 mT והקבוצה השנייה קיבלה PEMF יומי ב-10 mT.

 הייתה גם קבוצת מדומה.

 ביום החמישי, החוקרים ציינו שלקבוצה שקיבלה PEMF בעוצמה של 10 mT הייתה יכולת ספיגת אנרגיה גבוהה משמעותית ועלייה בעומס המרבי.

בנוסף, המחברים אומרים שלחולדות שהיו להן 10 mT PEMF הייתה רקמת פצע עבה משמעותית בסך הכל בעוד שלחולדות שהיו להן 2 mT הייתה ירידה משמעותית במתח המרבי הכולל של רקמת הפצע.

המחברים מציינים שבעוד ש-PEMF יכול להגביר את ספיגת האנרגיה בשלב הריפוי המוקדם, השימוש ב-PEMF ב-2 mT וגם ב-10 mT במהלך שלב השיפוץ עלול לפגוע בתכונות החומר כגון מתח מרבי ומודול

עמיתיי ואני מעודדים מאוד מתוצאות מחקר PEMF.
אני חושב שהנתונים על פני תקופה ארוכה מאוד מראים שנראה כי PEMF מוביל לאות פיזיולוגי כלשהו.
אני מאמין שכאשר מכניסים אותו לסוג זה של גורם צורה, PEMF יכול להיות שימושי מאוד עבור רופא, מנתח או פיזיותרפיסט.

אני צופה יום שבו זה עשוי להיות קצת יותר נפוץ. אני חושב שאנחנו צריכים לעבוד יותר על PEMF בכף הרגל הסוכרתית כדי לאשר או להפריך את יעילותו. עמיתיי ואני היינו חלק מהשלבים המוקדמים של הפיתוח בניסוי קליני על טיפול בשדה אלקטרומגנטי פועם לפני יותר מ-10 שנים. לראות את זה מתממש זה באמת מעודד.

ממה נגרמים כאבי גב התחתון

טיפול בשדה מגנטי פועם בכאב נוירופתי לנוירופתיה פריפריאלית:

פרמטרים אלקטרודיאגנוסטיים – מחקר פיילוט

תַקצִיר

כאב נוירופתי (NP) מנוירופתיה היקפית (PN) נובע מירי מסיבי C ללא מיאלין עם הצטברות של תעלות נתרן וסידן.

מכיוון ששדות אלקטרומגנטיים פועמים (PEMF) גורמים בבטחה לזרמים קווא-מלבניים בתדר נמוך במיוחד (ELF) שיכולים לעשות דה-פולריזציה, קוטב מחדש והיפר-פולריזציה של נוירונים, ההשערה הייתה שהפניית אנרגיה זו לתוך כף רגל אחת עשויה לווסת כאב נוירופתי.

מטרה: לקבוע אם 9 טיפולים רצופים של שעה במשרד הרופא (לא כולל סופי שבוע) של טיפול באותות דופק יכולים להפחית את ציוני ה-NP ברגליים עקשנות עם PN.

תכנון/הגדרה/מטופלים: 24 חולים רצופים עם PN ותסמיני כתוצאה מסוכרת, פולינורופתיה דלקתית כרונית (CIDP), אנמיה מזיקה, הרעלת כספית, תסמונת פרנאופלסטית, תעלת טרסלית ונוירופתיה חושית אידיופטית נרשמו למחקר פיילוט זה שאינו במקום

כף הרגל הסימפטומטית ביותר קיבלה טיפול. נקודות הסיום הראשוניות היו השוואה של ציוני VAS בתום 9 ימים וסוף 30 ימי מעקב בהשוואה לציוני כאב בסיסיים. בנוסף, השאלון של המטופלים גלובליים של שינוי (PGIC) הוגדר בטבלאות המתאר את התגובה לטיפול. ניתוח תת-קבוצות של ציוני הולכה עצבית, בדיקות סנסוריות מכומות (QST) ושינויים בבדיקה סדרתית פורטו גם הם. סיווג תת-קבוצות של כאב (Serlin) נוצל כדי לקבוע אם היו תגובות לא פרופורציונליות.

התערבות: טיפול לא פולשני באותות יוצר צורת גל חד-כיוונית בעוצמה של כ-20 גאוס ותדר של כ-30 הרץ לתוך כפות הרגליים למשך 9 טיפולים רצופים של שעה (לא כולל סופי שבוע). כף הרגל התסמונתית ביותר של כל חולה טופלה.

תוצאות: כל 24 הרגליים השלימו 9 ימי טיפול. 15/24 השלימו מעקב (62%) עם ציוני כאב ממוצעים שירדו ב-21% מהבסיס ועד סוף הטיפול (P=0.19) אך עם ירידה של 49% בציוני הכאב מהבסיס ועד סוף המעקב (P<0.01) . מתוך קבוצה זו, PGIC שדווח על עצמו השתפר ב-67% (n=10) ושום שינוי לא היה 33% (n=5). ניתוח כוונות לטיפול המבוסס על כל 24 הרגלים הדגים ירידה של 19% בציוני הכאב מההתחלה ועד סוף הטיפול (P=0.10) וירידה של 37% מקו הבסיס לסוף המעקב (P<0.01). ניתוח תת-קבוצות גילה 5 חולים עם כאב קל עם הפחתה לא מובהקת בסוף המעקב. מתוך 19 הרגלים עם כאב בינוני עד חמור, הייתה ירידה של 28% מקו הבסיס לסיום הטיפול (P<0.05) וירידה של 39% מהבסיס לסוף המעקב

(P<0.01). התועלת הייתה טובה יותר באותם חולים עם שינויים אקסונליים וציוני CPT מתקדמים. הבדיקה הקלינית לא השתנתה. לא היו אירועים שליליים או בעיות בטיחות.

מסקנות: נתוני פיילוט אלו מוכיחים כי הפניית PEMF לרגליים סוכרתיות יכולה לספק השפעות של שיכוך כאבים לטווח קצר ביותר מ-50% מהאנשים.

. המנגנון המדויק אינו ברור אך מצביע על כך שמקרים חמורים ומתקדמים הם רגישים יותר מבחינה מגנטית.

יש צורך במחקרים עתידיים עם עיצוב אקראי מבוקר פלצבו ותקופות טיפול ארוכות יותר.

היעילות של שדה אלקטרומגנטי פועם על כאב ומהירות הולכה עצבית בחולים עם נוירופתיה סוכרתית קדריה בטקה תואר דוקטור עלון הפקולטה לפיזיותרפיה כרך 22, עמודים 9–14 (2017) צטט מאמר זה

229 גישה

1 אלמטרי

פרטים מדדים

תַקצִיר

רקע כללי

נוירופתיה היקפית סוכרתית היא אחד הסיבוכים השכיחים והמשביתים ביותר של סוכרת.

מַטָרָה

מטרת מחקר זה הייתה לחקור את ההשפעה של שדה אלקטרומגנטי פועם (PEMF) על נוירופתיה היקפית סוכרתית.

הגדרות ועיצוב

סך של 30 חולים עם נוירופתיה סוכרתית משני המינים נבחרו ממרפאת החוץ לסוכרת, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת קהיר, בגילאים הנעים בין 40 ל-50 שנים. הם חולקו לשתי קבוצות שוות: קבוצת PEMF (קבוצה A) וקבוצת ביקורת (קבוצה B).

חומרים ושיטות

קבוצה A קיבלה PEMF בתדר של 50Hz ועוצמה של 20G בנוסף לתוכנית הפיזיותרפיה המסורתית. קבוצה ב' קיבלה תוכנית פיזיותרפיה מסורתית בלבד. תוכנית הטיפול נערכה שלוש פעמים בשבוע במשך 4 שבועות. מדידות של עוצמת הכאב בקנה מידה אנלוגי ויזואלי ומהירות ההולכה העצבית הפרונאלית על ידי מכשיר אלקטרומיוגרפיה ממוחשב נעשו לפני ואחרי הטיפול.

תוצאות התוצאות גילו כי הייתה ירידה משמעותית בעוצמת הכאב ושיפור משמעותי של מהירות ההולכה העצבית הפרונאלית (m/s) בשתי הקבוצות (P<0.05), עם מעט לטובת קבוצה A.

סיכום

ניתן להסיק ש-PEMF בשילוב עם תוכנית פיזיותרפיה מסורתית משפיעה לטובה על תסמיני נוירופתיה סוכרתית.

לשיחת ייעוץ ופרטים נוספים השאירו פרטים או חייגו 073-3808899

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
פצעים וכאבים נוירופאטיים

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה.

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי,

להמשך קריאה >

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים על כאב, מוגבלות, חרדה, דיכאון ואיכות חיים בחולים עם פריצת דיסק צווארי.     מחקר אקראי מבוקר מאמר זה צוטט על ידי מאמרים אחרים ב-PMC. תַקצִיר רקע/מטרה במחקר זה, חקרו

להמשך קריאה >

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית רקע כללי דיסמנוריאה ראשונית היא כאבי מחזור נפוצים שחוזרים על עצמם ואינם נובעים ממחלות אחרות ומהווה גורם שכיח לתשישות ואיבוד ימי עבודה/ לימודים מַטָרָה

להמשך קריאה >
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
מאמרים נוספים
השוואה בין טיפולים שרירים

השוואה בין 2 שיטות טיפול לא פולשני בין גירוי חשמלי דרך עור לגירוי שדה אלקטרומגנטי פועם כתחליף לדיקור ידני פולשני תַקצִיר מטרת מחקר זה הייתה

גלילה למעלה דילוג לתוכן