מאמר שפורסם במאי 2022 באחד המגזינים הנחשבים
Journal of pain

מחקרים אחרונים מצביעים על יעילותה של טכנולוגיית הפולסים האלקטרומגנטים בהפחתת כאבי גב כרוניים

מאות אלפי ישראלים סובלים מכאבים כרוניים, המקשים על תפקודם ואיכות חייהם. לפי נתוני קופות החולים, חלה עליה חדה של כ-150% בשימוש בתרופות מרשם ממכרות נגד כאבים. נתון מדאיג זה טומן בחובו סכנה למגפת התמכרות ושימוש לרעה בשוק התרופות.

לאחרונה חלה עליה משמעותית במספר הפונים למרפאות כאב, שטיפולן אינו כרוך בנטילת תרופות או בהליכים פולשניים. מחקרים חדשים שפורסמו לאחרונה מצביעים על יעילותם הרבה של טיפולים בפולסים אלקטרומגנטיים (PEMT), המאושרים של ידי ה-FDA האמריקאי ומשרד הבריאות.

הטכנולוגיה פותחה בשנות ה-70 על ידי נאס"א ונועדה לטפל בבעיות הבריאות והכאבים מהם סבלו האסטרונאוטים שחזרו ממשימות בחלל.

במהלך עשרות השנים האחרונות, התבצעו אלפי מחקרים על יעילות טכנולוגיית הפולסים האלקטרומגנטים בטיפול במחלות רבות, בייחוד בתחום הרפואה האורטופדית. אלה הן תוצאות מתוך חלק מהמחקרים שפורסמו במהלך השנה האחרונה, שהתקיימו במכוני מחקר ובתי חולים ברחבי העולם:

במחקר עיוור שנערך ב- Alabama Orthopedic Centerבארה"ב, בהשתתפות רופאים בכירים מקליפורניה,טקסס ואילינו, נבדקו 36 משתתפים הסובלים מכאבי תחתון וכאבי רגליים בעקבות ניתוח בעמוד השדרה. שני שליש מהמשתתפים קיבלו טיפולים בפולסים אלקטרומגנטים בעוצמות משתנות, בעוד ששליש מהמשתתפים קיבלו טיפולי פלסיבו במכשיר פולסים אלקטרומגנטים כבוי. לאחר 60 יום, דיווחו המשתתפים שקיבלו טיפול בעוצמה גבוהה (42-μs) על הפחתה בכאבי גב תחתון בכ-40% והפחתה של 45% בכאבי רגליים, לעומת הפחתה של 24-25% בקרב המשתתפים שעברו טיפולי פלסיבו.

Advances in Clinical and Experimental Medicine

במחקר  נוסף שהתפרסם  Advances in Clinical and Experimental Medicine בשנת 2018 בו נבדק המכשיר הספציפי המיובא לישראל , השתתפו  177 פציינטים משתתפים עם כאבי גב תחתון כרוניים בעוצמות משתנות. חצי מהמשתתפים קיבלו טיפול פיזיוטרפיה קונבציונלי בשילוב טיפולים בפולסים אלקטרומגנטים, בעוד שהחצי השני קיבל טיפול פיזיוטרפיה בשילוב טיפולי פלסיבו במכשיר אלקטרומגנטי כבוי. התוצאות הראו הטבה ניכרת אצל קבוצת המשתתפים שעברו טיפול קונבציונלי בשילוב טיפול בפולסים אלקטרומגנטים, בהשוואה לקבוצה השנייה שעברה טיפולי פלסיבו.

 לא זו אף זו , הפציינטים מהמחקר  נבדקו 3 שנים לאחר סופו ועדיין היתה הטבה ניכרת לפציינטים שעברו טיפול בפולסים מגנטיים !

המלצת החוקרים הייתה לשלב טיפול פיזיוטרפיה עם טיפול אלקטרומגנטי להחלמה מהירה יותר ולהפחתה משמעותית בכאבי גב.

מחקר ענק שפורסם ב"סיפריית קוקרן", הנחשבת למקור אמין ביותר למחקרים רפואיים , נסקרו17  עבודות בנושא טיפול בפולסים מגנטיים בשחיקות סחוס ברמות של 1 , 2.

המסקנה היא שהטיפול בהחלט מועיל וכדאי לנסות אותו לפני כל טיפול פולשני אחר

סקירה מקיפה של פרופ גבי זייליג, מנהל פרוייקטים שיקומיים מבהיח שיבא , משנת 2021, סוקרת מספר גדול של מחקרים והמסקנה שלו היא שבהחלט חשוב לשלב הטיפול במיקרים רבים.

ממה נגרמים כאבי גב התחתון

מחקרים רבים מתפרסמים כל שנה , רובם מצביעים על יעילות הטיפול , על תופעות לוואי מועטות וזניחות , על הכדאיות בשילוב הטיפול במיקרים של כאבים כרוניים, ואף בבעיות כרוניות אחרות  (זיקפה, פיברומיאלגיה, שחיקות סחוס כאבים כרוניים גם בגיל השלישי )

מקורות:

 Evaluation of pulsed electromagnetic field therapy for the treatment of chronic postoperative pain following lumbar surgery: a pilot, double-blind, randomized, sham-controlled clinical trial. PMID: 29950893 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29950893

Effect of pulsed electromagnetic field on nonspecific low back pain patients: a randomized controlled trial

. PMID: 30177406 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30177406

סקירה רפואית , פרופ גבי זייליג, שיבא 2021

לשיחת ייעוץ ופרטים נוספים השאירו פרטים או חייגו 073-3808899

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
יעילותה של טכנולוגיית הפולסים האלקטרומגנטים בהפחתת כאבי גב כרוניים

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה.

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי,

להמשך קריאה >

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים על כאב, מוגבלות, חרדה, דיכאון ואיכות חיים בחולים עם פריצת דיסק צווארי.     מחקר אקראי מבוקר מאמר זה צוטט על ידי מאמרים אחרים ב-PMC. תַקצִיר רקע/מטרה במחקר זה, חקרו

להמשך קריאה >

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית רקע כללי דיסמנוריאה ראשונית היא כאבי מחזור נפוצים שחוזרים על עצמם ואינם נובעים ממחלות אחרות ומהווה גורם שכיח לתשישות ואיבוד ימי עבודה/ לימודים מַטָרָה

להמשך קריאה >
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
מאמרים נוספים
השוואה בין טיפולים שרירים

השוואה בין 2 שיטות טיפול לא פולשני בין גירוי חשמלי דרך עור לגירוי שדה אלקטרומגנטי פועם כתחליף לדיקור ידני פולשני תַקצִיר מטרת מחקר זה הייתה

גלילה למעלה דילוג לתוכן