מאמר שפורסם במאי 2022 באחד המגזינים הנחשבים
Journal of pain

טיפול בשדה אלקטרומגנטי: פרספקטיבה שיקומית בטיפול כאבי שלד שריר - סקירה שיטתית

כאב כרוני הוא מצב גופני ונפשי הגורם לאי  נעימות ולירידה באיכות החיים .

מחלות שרירים ושלד כוללות מספר מצבים המאופיינים בכאב ובמגבלות בניידות, מיומנות ויכולת תפקודית, מה שמפחית את יכולתם של אנשים לעבוד ולהשתתף בתפקידים חברתיים עם השפעות נלוות על רווחה נפשית. מחלות השרירים והשלד השכיחות והמגבילות ביותר הן דלקת מפרקים ניוונית, כאבי גב וצוואר, גידים, פיברומיאלגיה וכאב מיופשיאלי.(כאבים בעצבי הלסת והפנים)

 כאב ביחס למערכת השרירים והשלד הוא השכיח ביותר ויש לו השפעה רבה על איכות החיים של אנשים.

 לכאבי גב תחתון כרוניים (LBP) יש השפעה משמעותית על כאבי שרירים ושלד עם עלייה בשכיחות באופן ליניארי מהעשור השלישי לחיים ואילך, עד גיל 60 ונפוץ יותר בנשים.

בפולסים חשמליים עוזר להפחית כאבי גב

השימוש בשדות אלקטרומגנטיים (EMFs/PEMF )

 חלה עלייה ניכרת בעשור האחרון בטיפול ובשיקום בטכנולוגיה זו,  ומספקת שיטה לא פולשנית בטוחה וקלה לטיפול ישיר במקום הפציעה, המקור של כאב ודלקת, וסוגים אחרים של מחלות.

 טיפול בשדה מגנטי יושם כדי לקדם ריפוי עצמות, לטפל בדלקת מפרקים ניוונית ומחלות דלקתיות של מערכת השרירים והשלד, להקל על כאבים, לזרז ריפוי של כיבים , לשיפור העברה עצבית ותיקון פתולוגיה.

חלק מהמחקרים הראו שחשיפה קצרת טווח לשדות אלקטרומגנטיים משפיעה על מספר תהליכים תאיים ונוירולוגיים דלקתיים, כגון דפוסי הפעלה ופעילותם של נוירוטרנסמיטורים שונים.

מעל לכל, המגנטו-תרפיה מכירה בשימוש חשוב בתחום של כאב כרוני ואקוטי כאחד בהפרעות שריר-שלד תוך שימוש בפרוטוקולים בעלי עוצמות ותדרים ספציפיים: שדות מגנטיים המיושמים במגנטותרפיה לכאב.

בקנה אחד עם הקריטריונים המקובלים ברפואה הפיזיקלית, מובן כי תדר מתחת ל-100 הרץ  של-PEMF יש השפעה טובה בהפחתת עוצמת הכאב ובשיקום תפקודי תאים .

לפיכך, בוודאי, יעילות המגנטו-תרפיה קשורה לסוג השדות האלקטרומגנטיים בהם נעשה שימוש, ובתחום השיקום קיימים כיום פרוטוקולי טיפול שונים מאוד כאשר בעשור האחרון, השימוש בשדות מגנטיים PEMF הולך וגדל .

 

כאב חריף הוא תוצאה ישירה של האירוע המזיק והוא מסווג באופן סביר כסימפטום של נזק או מחלה בסיסית לרקמות.

כאב כרוני עשוי שלא להיות קשור ישירות לפציעה הראשונית או למצב המחלה שלהם, אלא לשינויים משניים המתרחשים במערכת זיהוי הכאב .

מטרת סקירה שיטתית זו הייתה לחקור את הראיות המדעיות בעשור האחרון ביחס לשימוש בטיפול אלקטרומגנטי בתחום השיקום על ידי חקירת היעילות בכאב חריף וכרוני בהפרעות שרירים ושלד.

חומרים ושיטות - אסטרטגיית חיפוש

סקירה שיטתית של הספרות בוצעה באמצעות מנועי החיפוש הבאים: PubMed, Cochrane, PEDro, SCOPUS ו-   Web of Science (WoS) . על מנת לבצע את החיפוש פותח האלגוריתם הבא , המבוסס על ראשי התיבות PICO,24 כדי להעריך את ההשפעות של שדות אלקטרומגנטיים על הפחתת הכאב (חריף וכרוני) .

קריטריוני לימוד ובחירה

קריטריוני ההכללה היו: (1) מאמרים שפורסמו בין ה-1 בינואר 2009 ל-31 בדצמבר 2018, (2) הערכה של מצבי כאבי שרירים ושלד, (3) ניסוי קליני אקראי כולל מחקרים מוצלבים ותכנון פרוספקטיבי, (4) טקסט מלא באנגלית זמין , (5) גיל האוכלוסייה > 18 שנים.

קריטריוני ההחרגה היו (i) ניסויים קליניים אקראיים נוירולוגיים, (ii) יישום של גירוי מגנטי טרנסגולגולתי, (iii) כאב נוירופתי (iv) מחקרים בבעלי חיים/מבחנה, ו-(v) מאמרים ללא תקציר באנגלית או טקסט מלא באנגלית.

תוצאות:

תרשים הזרימה של PRISMA המציג את מבחר המחקרים מופיע באיור

21 מאמרים (N=21) עמדו בקריטריוני ההכללה ונחשבו בסקירה: 8 מאמרים טיפלו בכאבי ברך עבור דלקת מפרקים ניוונית (OA) מאמרים שטופלו בתסמונת פגיעה בכתף , 5 מאמרים טיפלו בכאבי עמוד שדרה, מתוכם מחקר אחד על כאבי צוואר מכני כרוניים (7 ו-4 מחקרים עסקו בכאבי גב תחתון (LBP  )  4 מאמרים טיפלו בתסמונת פיברומיאלגיה (FM ) לאחר מכן מאמר אחד הראה את ההשפעה של EMF כיבוד של כאב פטלופמורלי (  PFP), מאמר אחד שטופל ב-Plantar fasciitis (PF), ומאמר אחד שטופל ב-Hand osteoarthritis (HO). ערכי ציון PEDro ומאפיינים אחרים. האיכות המתודולוגית של עשרים ואחד המאמרים הכלולים, על פי סולם PEDro, עם ממוצעים בין 4/10 ל-10/10, יתר על כן, בטבלה 2 צוינו סוג השדה המגנטי ופרמטרים ששימשו במחקרים הבודדים שנכללו בסקירה שלנו. בפירוט, 15 מחקרים השתמשו בשדה אלקטרומגנטי פועם.

המאמרים שנותחו חולקים את אותן התוויות נגד לשימוש במגנטותרפיה כמו מטופלים עם קוצבי לב ו/או עם סרטן ו/או נשים הרות.

דִיוּן:

מטרת סקירה שיטתית זו הייתה לחקור את העדויות המדעיות של העשור האחרון לגבי השימוש ב-PEMF בשיקום לגבי יעילותו של כאב חריף וכרוני בהפרעות שרירים ושלד.

התוצאות מצביעות על כך שטיפול ב-PEMF הוא טיפול אופציונלי בניהול מחלת כאבי שרירים-שלד שיכול להפחית את עוצמת הכאב ולשפר את התפקוד.

הסקירה שלנו מראה ש-PEMF הם השדות המגנטיים הנפוצים ביותר, בטיפול בכאב כרוני (בתחום המגנטיקה) . מבין הטיפולים הלא-תרופתיים, ל-PEMF יש השפעות טיפוליות מועילות על רקמת מפרק הברך/ הירך/ הגב . אותות PEMF מווסתים תחמוצת החנקן התלויה בקלמודולין (CaM). NO) מפלי איתות בכונדרוציטים מפרקיים ובתאים אחרים, כפי שהוכח במחקרים.

מנגנון זה יכול לקדם את פתרון הכאב על ידי האצת הסרת חומרים דלקתיים. PEMF ממריץ שגשוג, התמיינות וסינתזת מטריקס חוץ-תאית באמצעות שחרור של מורפוגנים אנבוליים, כגון חלבונים מורפוגנטיים בעצמות וציטוקינים אנטי דלקתיים, על ידי קולטני אדנוזין A2A ו-A3:

במחקרים קליניים, נצפתה השפעה מועילה בשיפור התפקוד ב OA כאבי גב תחתון , כאבי שלד שריר באיברים שונים .

סיכום:

לסיכום, סקירה שיטתית זו מציעה כי טיפול בשדות אלקטרומגנטיים מקל על כאב ומשפר תפקוד בחולים עם מחלות שונות ,במחקרים רבים אנו עדים לכך שהכאב לא חזר גם במעקב של 3 שנים לאחר סיום הטיפול. טיפול בשדות אלקטרומגנטיים נסבל היטב ללא דיווחים על תופעות לוואי שליליות במחקרים הרבים.

לשיחת ייעוץ ופרטים נוספים השאירו פרטים או חייגו 073-3808899

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
טיפול בשדה אלקטרומגנטי: פרספקטיבה שיקומית בטיפול כאבי שלד שריר

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה.

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי,

להמשך קריאה >

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים על כאב, מוגבלות, חרדה, דיכאון ואיכות חיים בחולים עם פריצת דיסק צווארי.     מחקר אקראי מבוקר מאמר זה צוטט על ידי מאמרים אחרים ב-PMC. תַקצִיר רקע/מטרה במחקר זה, חקרו

להמשך קריאה >

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית רקע כללי דיסמנוריאה ראשונית היא כאבי מחזור נפוצים שחוזרים על עצמם ואינם נובעים ממחלות אחרות ומהווה גורם שכיח לתשישות ואיבוד ימי עבודה/ לימודים מַטָרָה

להמשך קריאה >
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
מאמרים נוספים
השוואה בין טיפולים שרירים

השוואה בין 2 שיטות טיפול לא פולשני בין גירוי חשמלי דרך עור לגירוי שדה אלקטרומגנטי פועם כתחליף לדיקור ידני פולשני תַקצִיר מטרת מחקר זה הייתה

גלילה למעלה דילוג לתוכן