מאמר שפורסם במאי 2022 באחד המגזינים הנחשבים
Journal of pain

כאבי גב, כאבי צוואר ,כאבי זרוע , פריצות דיסק, נימולים עצביים וכאב "צליפת שוט".

כאבי גב כאבים עצביים ותסמונת צליפת שוט הן מחלות נפוצות מאוד הכרוכות בעלויות אדירות ובמאמץ רפואי רב.

נדרשת הפחתה מהירה ויעילה של התסמינים וכמובן של הכאבים. בשני מחקרים אקראיים פרוספקטיביים, נבדקו חולים עם רדיקולופתיה מותנית עם הקרנות עצביות במקטעים L5/S1 או תסמונת צליפת שוט. קריטריוני ההכללה היו כדלקמן: או רדיקולופתיה מותנית כואבת מאומתת קלינית בקטעים L5/S1 וסימן Laségue של 30 מעלות (או יותר), או סימנים אופייניים לתסמונת צליפת שוט כמו הגבלה כואבת של סיבוב וכיפוף/התרחבות. קריטריוני ההדרה היו צניחת דיסקים בין חולייתיים, מחלות נוירולוגיות מערכתיות, אפילפסיה והריון. סה"כ 100 חולים עם רדיקולופתיה מותנית ו-92 עם תסמונת צליפת שוט נבחרו ונכנסו למחקר.

שתי הקבוצות (טיפול בשדה מגנטי ובקרות) קיבלו תרופות סטנדרטיות, בעוד שהשדה המגנטי הופעל רק בקבוצה הרלוונטית .

בחולים הסובלים מרדיקולופתיה, הזמן הממוצע עד לשיכוך כאבים והליכה ללא כאבים היה 8.2 +/- 0.5 ימים בקבוצת השדה המגנטי, ו-11.7 +/- 0.5 ימים בביקורת p < 0.04). בחולים עם תסמונת צליפת שוט, הכאב נמדד בסולם של עשר נקודות. כאבי ראש היו בממוצע 4.6 לפני ו-2.1 לאחר הטיפול אצל אלו שקיבלו טיפול בשדה מגנטי, ו-4.2/3.5 בביקורת. כאבי צוואר היו בממוצע 6.3/1.9 לעומת 5.3/4.6, וכאב בכתף/זרוע היה 2.4/0.8 לעומת 2.8/2.2 (p < 0.03 עבור כל האזורים). לפיכך, נראה שלשדות מגנטיים יש פוטנציאל ניכר ומובהק סטטיסטית להפחתת כאב במקרים של רדיקולופתיה מותנית ותסמונת צליפת שוט.

בפולסים חשמליים עוזר להפחית כאבי גב

איחוי עמוד שדרה לכאבי גב תחתון דיסוגניים: תוצאות בחולים שטופלו עם או בלי גירוי שדה אלקטרומגנטי פועם ריצ'רד א. מרקס M.D.

תַקצִיר

61 מטופלים שנבחרו באקראי שעברו ניתוחי איחוי מותני עקב כאבי גב תחתון דיסוגניים  נחקרו בדיעבד. כל החולים לא הגיבו לטיפולים שמרניים לפני הניתוח. 42 מטופלים קיבלו טיפול משלים בגירוי שדה אלקטרומגנטי פועם (PEMF), ו-19 מטופלים לא קיבלו גירוי חשמלי מכל סוג שהוא.

זמן המעקב הממוצע היה 15.6 חודשים לאחר הניתוח.

כאבים פחתו באופן ניכר  ב-97.6% מקבוצת ה-PEMF וב-52.6% מהקבוצה הבלתי מגורה (P< .001). ההסכמה שנצפה בין התוצאה הקלינית לרדיוגרפיה הייתה 75%.

השימוש בגירוי PEMF משפר איכו חיים באופן ניכר בעת כאבים  עמוד השדרה המותני. איחוי מוצלח עומד בבסיס תוצאה קלינית טובה בחולים עם כאבי גב תחתון דיסוגניים.

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על חולי כאבי גב תחתון ( LBP): ניסוי מבוקר אקראי יוני 2019

עיקרי הדברים:

טיפול מגנטי כטיפול חלופי חדשני מתאים לכאבי גב תחתון (LBP). היתרון שלו על פני ההתערבות התרופתית הסטנדרטית נובע מפחות תופעות לוואי, חסר התמכרות לתרופות על כל המשתמע מכך .

רקע כללי:

מחקר נוסף על השפעות של שדה אלקטרומגנטי פועם (PEMF) על המצבים השונים של כאבי גב תחתון חשוב ונכון מאחר וזהו כאב נפוץ מאוד

יעדים:

לחקור ולהשוות את ההשפעות של טיפול בשדה אלקטרומגנטי פועם לשיטות טיפול קונבנציונליות לא פולשניות בחולים עם כאבי גב תחתון כרוניים.

שיטות:

עיצוב – ניסוי פרוספקטיבי, אקראי, מבוקר. משתתפים – חמישים משתתפים עם כאבי גב תחתון  נרשמו לקבוצות ניסוי ובקרה. התערבויות – קבוצת הניסוי קיבלה את פרוטוקול הפיזיותרפיה הקונבנציונלית וכן שדה מגנטי, בעוד שקבוצת הביקורת קיבלה את אותו פיזיותרפיה קונבנציונלית ושדה אלקטרומגנטי מדומה.

שתי הקבוצות קיבלו 12 מפגשים על פני תקופה של 4 שבועות. מדדי תוצאה – מדדי תוצאה ראשוניים היו עוצמת הכאב ואילו מדדי התוצאה המשניים היו נכות וטווח תנועה מותני – ROM. לא התרחשו תופעות לוואי במהלך המחקר.

תוצאות:

50 משתתפים עם כאבי גב תחתון לא ספציפיים (קבוצת ביקורת n = 25; קבוצת ניסוי n = 25) חולקו באקראי. היו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות בציוני הכאב (הבדל ממוצע – MD 1.52; 95%CI -0.34 עד 3.35), מוגבלות תפקודית (MD 8.14; 95%CI 6.5 עד 9.96), טווחי תנועה (ROM) של כיפוף מותני ( MD -1.27; 95%CI -1.09 עד -1.45), ROM של הארכת מותני (MD -1.1; 95%CI -0.97 עד -1.23), ROM של כיפוף צד ימין מותני (MD 8.2; 95%CI 6.56 עד 9.84) ו-ROM של כיפוף צד שמאל מותני (MD 10.

מסקנות:

PEMF מניב שיפור קליני מעולה בכאב, מוגבלות תפקודית ו-ROM מותני בחולים עם כאבי גב תחתון  מאשר פיזיותרפיה קונבנציונלית בלבד.

היעילות של טיפול אלקטרומגנטי פועם לכאבי גב תחתון כרוניים: מחקר אקראי, כפול סמיות, מבוקר פלצבו מאמר מחקר ב-PubMed

תַקצִיר:

ניסוי קליני אקראי, כפול סמיות ומבוקר  חקר את היעילות של טיפול אלקטרומגנטי פועם (PEMT) בחולים עם כאבי גב תחתון כרוניים.

 טיפול PEMT פעיל (n=17) או פלצבו (n=19) בוצע שלוש פעמים בשבוע במשך 3 שבועות. המטופלים הוערכו באמצעות סולם דירוג מספרי במשך הטיפול ו  4 שבועות לאחר הטיפול.

 PEMT יצר הפחתת כאב משמעותית לאורך תקופת התצפית בהשוואה לערכי הבסיס. אחוז השינוי בציון ה-NRS מהבסיס היה גדול יותר באופן מובהק בקבוצת ה-PEMT מאשר בקבוצת הפלצבו בכל שלוש נקודות הזמן שנמדדו. אחוז הנכות הממוצע המתוקן של Oswestry לאחר 4 שבועות השתפר באופן משמעותי מהערך הבסיסי בקבוצת ה-PEMT, בעוד שלא היו הבדלים משמעותיים בקבוצת הפלצבו.

לסיכום, PEMT הפחית כאב ונכות ונראה ככלי טיפולי שימושי בפוטנציה לטיפול שמרני של כאבי גב תחתון כרוניים.

לשיחת ייעוץ ופרטים נוספים השאירו פרטים או חייגו 073-3808899

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
Chronic pain

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה.

למעלה מ 600 פציינטים עם שחיקות סחוס בעיקר בברכיים הקלה ניכרת בכאב ובטווח תנועה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי,

להמשך קריאה >

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים

יעילות של שדות אלקטרומגנטיים פועמים על כאב, מוגבלות, חרדה, דיכאון ואיכות חיים בחולים עם פריצת דיסק צווארי.     מחקר אקראי מבוקר מאמר זה צוטט על ידי מאמרים אחרים ב-PMC. תַקצִיר רקע/מטרה במחקר זה, חקרו

להמשך קריאה >

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית

השפעת שדה אלקטרומגנטי פועם על כאבי מחזור בנשים עם דיסמנוריה ראשונית רקע כללי דיסמנוריאה ראשונית היא כאבי מחזור נפוצים שחוזרים על עצמם ואינם נובעים ממחלות אחרות ומהווה גורם שכיח לתשישות ואיבוד ימי עבודה/ לימודים מַטָרָה

להמשך קריאה >
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
מאמרים נוספים
השוואה בין טיפולים שרירים

השוואה בין 2 שיטות טיפול לא פולשני בין גירוי חשמלי דרך עור לגירוי שדה אלקטרומגנטי פועם כתחליף לדיקור ידני פולשני תַקצִיר מטרת מחקר זה הייתה

גלילה למעלה דילוג לתוכן